=

Aktualności z sąsiedztwa

Bezpieczeństwo ponad wszystko

30-12-2017 | 14:44

Na licznych stoiskach można już kupować sylwestrowe fajerwerki. To wielka frajda, ale i też ogromne niebezpieczeństwo. Nie bądźmy obojętni. Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy sprzedają fajerwerki dzieciom. Przypominamy, że wyrobów pirotechnicznych nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim. Pamiętajmy też o czworonogach, dla nich sylwestrowa noc może być koszmarem.

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego używania fajerwerków:

  • Kupujmy fajerwerki w sprawdzonych sklepach. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
  • Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
  • Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.
  • Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby się one nie przewróciły.
  • Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, a także wrzucać do ogniska.
  • Uważajmy na dzieci – fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.

W okresie przedsylwestrowym, nasze czworonogi, zarówno psy, jak i koty mogą wykazywać objawy lękowe. Są one spowodowane reakcją na wybuchy petard i niecodzienny hałas. Objawy mogą przybrać różne nasilenie, od lekkiej nerwowości i pobudzenia, strachu i nie odstępowania od właściciela, do fobii w postaci paniki. Jako właściciele powinniśmy postarać się ograniczyć źródło dźwięku, uspokajać czworonoga, najlepiej zająć go czymś, co dobrze kojarzy. Kiedy jednak właściciel nie może poradzić sobie sam z fobią czworonoga, warto skonsultować problem z lekarzem weterynarii.

Istnieje szereg możliwości leczenia farmakologicznego. Leki należy dobierać indywidualnie do potrzeb naszych czworonożnych pacjentów. Od delikatniejszych, na bazie ziołowej, do silniejszych. Dobór leków należy jednak zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii, a jeśli problem jest bardzo zaawansowany, należy wspomóc się wcześniej zaplanowaną terapią behawioralną.